Czego dowiesz się z artykułu
Obróbka elementów metalowych i innych utwardzonych powierzchni to zadanie, które nie byłoby możliwe do wykonania, gdyby nie specjalistyczne narzędzie. Chodzi oczywiście o szlifierki do płaszczyzn. Używane są one najczęściej przez doświadczone osoby, które od wielu lat są członkami ekip budowlanych. Jak wygląda zasada działania takich urządzeń?
Kiedy trzeba skorzystać ze szlifierek do płaszczyzn?
Odpowiedź na zadane w nagłówku pytanie nie jest skomplikowana. Okazuje się, że szlifierkę należy uruchomić w celu obróbki końcowej tzw. półfabrykatów. Mowa tutaj o chociażby o odkuwkach czy odlewach. Dzięki szlifowaniu taką maszyną można uzyskać sporą dokładność wymiarową! To bez wątpienia ogromna zaleta, tym bardziej że praca odbywa się dość szybko, na co pozwalają wyważone elementy zwane ściernicami.
Co ważne, dzisiejsze szlifierki do płaszczyzn są tak skonstruowane, aby działać w trybie automatycznym. Mało tego, mają usztywniony korpus oraz łoże. To powoduje, że charakteryzują się odpornością na wszelkie drgania. Nie ma więc obaw, że cała czynność pójdzie na marne i trzeba będzie zaczynać od początku.
Na czym polega szlifowanie?
Skoro już wiemy, po co używa się szlifierek do płaszczyzn, pora wyjaśnić, ile jest etapów omawianej tutaj czynności. Pierwszy krok to założenie wspomnianej ściernicy. Oczywiście, dodatkowo trzeba ją wyrównać i wyregulować. Dopiero później możliwa będzie obróbka powierzchni górnej, a także dolnej. Po takim szlifowaniu wstępnym, należy skupić się na powierzchniach bocznych. Wszystko odbywa się ruchem prostoliniowo-zwrotnym, posuwem poprzecznym przerywanym oraz tzw. dosuwem.
Jeżeli zna się rodzaje ruchów, to wtedy łatwiej zapamiętać, że wyróżnia się szlifowanie czołowe, obwodowe, obwodowo-czołowe oraz coraz częściej wykorzystywane szlifowanie wgłębne. Najlepiej stosować to drugie, gdyż jest najbardziej dokładne, natomiast w przypadku, kiedy zależy nam na wydajności, powinniśmy wybrać pierwsze z wymienionych, czyli czołowe.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie szlifierki?
Szlifierki do płaszczyzn to drogie urządzenia, kosztujące nawet kilkadziesiąt albo kilkaset tysięcy złotych. Jednak każda firma budowlana i tak powinna się w nie wyposażyć. Na szczęście owe maszyny są łatwo dostępne w wielu specjalistycznych sklepach internetowych.
Najważniejsze parametry w w ich opisie to wielkość stołu (a raczej największy wymiar produktu przeznaczonego do obróbki), maksymalna długość oraz szerokość szlifowania i odległość tzw. osi wrzeciona od stołu. Znaczenie mają również obroty ściernicy oraz jej średnica. Bardzo istotną informacją jest jeszcze to, jak odbywa się sterowanie (mechanicznie, numerycznie, automatycznie na kilku osiach itd.).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.